Üritused

MTÜ Eesti Tuletorni Seltsi suvepäevad 20. augustil 2016 Keri saarel

Oled oodatud Eesti Tuletorni Seltsi suvepäevale, 20.augustil 2016, ainulaadsele Keri saarel.

Vaata Keri kohta lähemalt siit: Keri tuletorn

Suvepäeva / Taasiseseisvumispäeva tähistamise ajakava:

9:30 Kogunemine Leppneeme sadamas

10:00 Laev väljub sadamast

12:00 Keri saarele saabumine ja tuletorniga tutvumine

14:00 Pidulik lõunapaus ja väike üldkoosolek.

Vabakava (teeme mõned vajalikud remonttööd ja/või nautime lihtsalt saare õhku)

19:00 – 20:00 Kogunemine mandrile tagasisõiduks

Registreerimiseks palume kanda osavõtutasu 10€ / inimene (alla 12 aastased lapsed tasuta)

MTÜ Eesti Tuletorni Seltsi arvelduskontole EE872200221039292312

Makse selgituseks lisada ´´Keri 2016´´

Osavõtutasu sisaldab meretransporti ja toitlustust.

Keri vajab Sinu abi: Seoses sellega, et Keri ei ole püsielektrivõrguga ühendust siis vajab täiendamist saarel asuv nn. akupark, kuhu salvestatakse kohapeal toodetavat elektrienergia. Kui Sul on kodus mõni kasutuseta aga töökorras aku ja Sa oled valmis selle loovutama Kerile siis palun võta see julgesti kaasa.

Samuti on Keril puudus puitmaterjalist ( nt. lauad, prussid, põrandalauad jne). Kui sul seisab kasutuseta ka mõni laudamaterjali siis võta võimalusel ka see kaasa. Keril leitakse sellele kindalasti kasutus. Kauba jaoks on meil laevas piisavalt ruumi.

NB ! Osalejate arv piiratud  (36 inimest). Seega, kehtib reegel kes “ees see mees”

Korraldajad jätavad endale õiguse teha ajakavas muudatusi.

P.S Kui ilm on eriti tormine ja Kerile maabumine on ohtlik siis jääb sõit ära ning osalemistasud kantakse tagasi.

Kohtumiseni Keril !

MTÜ Eesti Tuletorni Seltsi suvepäevad 8. augustil 2015

Hea seltsiline !

Eesti Tuletorni Seltsi ootab enda liikmeid iga-aastasele kogunemisele. Sel aastal Sõrve Külastuskeskuses sorvekeskus.ee (täpselt Sõrve tuletorni kõrval) 8.augustil.

Samal nädalavahetusel on Kuressaares Merepäevad
merepaevad.ee/2015/ ning saarele tulekuks põhjust rohkem kui küll.

Päevakava tuletorniseltsilisele:

*8.august (laupäev)*

12:00 Kogunemine Sõrve Külastuskeskuses

13:00 Giidiga ekskursioon Sõrve Külastuskeskuses (Andro Roosileht)

14:00 Kerge lõuna mõistliku hinna eest kohalikus kohvikus

15:00 Sõrve tuletorni ekskursioon (Ego Riener)

16:30 ETS Üldkoosolek

21:00 Rannalõkke süütamine ning Saun ja/või Grill

*9.august*

05:30 Päikesetervitus

08:00 Hommikusöök kohalikus kohvikus

10:00 Kojusõit

*Majutus*: Sõrve Külastuskeskuses enda poolt kaasa võetud madratsil või Sõrve Külastuskeskuse hoovis enda poolt kaasa võetud telgis. Eraldi tubasid ei ole, peaksime mahtuma sõbralikult ühte majja ja võib juhtuda et ka ühte tuppa.

*Toitlustus*: Seekord on meil võimalus endale ise külastuskeskuse kohvikust meelepärane lõuna ja hommikusöök välja valida ning selle eest sealsamas ka tasuda. Õhtusöök tuleb endal kaasa võtta, kohvik võib olla suletud.

*Kulud* – seekord eraldi tasud osalejatele (3€) ja osalejatele koos ööbimisega (15€)

Kõik, kes jäävad ööbima Sõrve Külastuskeskuse territooriumile tasu kokku *15 €* (sh kuni 17 a lapsed tasuta). Tasu tuleks kanda hiljemalt 1.augustiks
Eesti Tuletorni Seltsi arvelduskontole EE872200221039292312. Selgitusse märkida nimi või nimed.

Kõik, kes võtavad mingil kujul osa päevakavast (va need, kes jäävad ööbima ja muidugi lapsed) tasuda *3€* . Tasu tuleks kanda hiljemalt 1.augustiks
Eesti Tuletorni Seltsi arvelduskontole EE872200221039292312. Selgitusse märkida nimi või nimed.

Kohtumiseni Sõrves !

Eesti Tuletorni Seltsi juhatus
Sorve

Suurupi Tuletorni päev (18.08.2013)

SuurupiTuletorni paev A4Pühapäeval 18.augustil tähistab MTÜ Suurupi Selts taas Tuletorni päeva. Seekordne Tuletorni päev on pühendatud Raimond Valgre 100 sünniaastapäevale.

Avatud on mõlemad tuletornid, kontserdiala ALUMISE TULETORNI juures on avatud alates kell 15:00. 

Raimond Valgre ja Suurupi:

Pärast kooli lõpetamist tutvustas õde Evi Raimondit muusik Artur Rannega. Viiulimängija Ranne otsustas luua miinilaev Suurup peal mereorkestri “Suurupi”, kus mängijad olnuks meremehevormis.

Ranne on meenutanud: «Orkestril puudus pianist. Juhtus nii, et ma tutvusin Eviga, Raimond Valgre õega. Seejärel sain ka Raimondiga tuttavaks ja kutsusin teda orkestrisse. Mängisime lõbusaid meremehelaule ja muid populaarseid meloodiaid. Publikule meie mäng meeldis. Ükskord, teel koju, astusime sisse Tartu maantee restorani Lootus. Rahvast oli palju. Meil paluti midagi mängida. Raimond istus klaveri taha, mina võtsin viiuli. Meil oli edu, restorani omanik ütles, et pärast töö lõppemist laeval võime mängida tema juures.»

Päevakava:

14:00-17:00 avatud Suurupi ülemine tuletorn

15:00-17:00 avatud Suurupi alumine tuletorn

17:00-17:45 LASTELE: Piip ja Tuut kontserdil

18:00-20:00 KONTSERT: Raimond Valgre 100

Suurupi Meretule naiskoor. Mart Sander, Hanna-Liina Võsa ja Swing Swindlers orkester.

Kontserdiala Suurupi alumise tuletorni kõrval on avatud alates 15:00.

Kaasa ISTUMISALUSED ja vihma korral KEEBID ning ostlemiseks SULARAHA. Palume võimaluse korral tulla ILMA AUTOTA, kuna parkida saab ainult sõidutee ääres.

NB! MÜÜGIL Raimond Valgre 100 sünniaastapäeva puhul juulis 2013 avaldatud muusikaplaat, millel laulavad Mart Sander, Hanna-Liina Võsa ja Bel-Etage Swingorkester.

Suurupi Selts korraldab Tuletorni päeva raames heategevusliku korjanduse, mille eesmärk on koguda raha Suurupi alumise puidust tuletorni värvimise jaoks. Suurupi alumine tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka, kogu kompleks on kultuurimälestisena riikliku kaitse all.

Korjandus viiakse läbi koostöös Eesti tuntuima portreefotograafi Kaupo Kikkasega, kes tuleb Tuletorni päevale pildistama kõiki soovijaid Suurupi alumise tuletorni taustal. Pildistamine toimub kell 15:00-17:30. Pildid lähevad müüki I AM Photographer pildipoodi. Pilt maksab 10 eurot ja pildimüügist teenitud raha suunatakse Suurupi alumise tuletorni värvimise fondi.

Lisaks on Suurupi Seltsi infolauas õnneloos “iga loos võidab”, mille tulu lisatakse samuti Suurupi alumise tuletorni värvimise fondi.

Kui soovid toetada tuletorni värvimist, siis annetada saab Tuletorni päeval raha annetuskasti pannes või kandes raha Suurupi Seltsi annetuskontole 221041457459, Swedbank.

Tuletorni värvimise jaoks on vaja kokku koguda 15 000 Eurot.

Suvepäevad 2013

Eesti Tuletorni Seltsi suvepäevad toimuvad 3 ja 4 august 2013 Mohni saarel !!!

Suvepäevade programm:

3 august- Laupäev

11.00 Kogunemine Viinistu sadamasse
11.00-13.00 Transport Mohni saarele ja majutuse sisseseadmine
13.00 Tuletorniga tutvumine. Giidiga ekskursioon saarel
16.00 Väike võileib kehakinnituseks
17.00 Talgutööd
19.00 Üldkogu koosolek
20.00 Õhtusöök- grill
23.00 Vabakava

4 august- Pühapäev

8.00- 9.00 Hambaspesu ja hommikuvõimlemine
10.00 Hommikukohvi + võileivad
11.00 Avatakse laevaliin Mohni- Viinistu

Kuna voodikohad on piiratud ( 24 voodikohta) siis kehtib reegel, kes ees see
magab voodis.

Hilisemad regitreerujad peavad omale mati ja magamiskoti kaasa võtma.
Majutus endise majakakompleksi tehnohoone põrandal.

Telkimishuvilistel on võimalus tegeleda ka telkimisega.

Registreerunuks loetakse inimesi, kes on tasunud osavõtutasu.

Osavõtutasu palume üle kanda MTÜ Eesti Tuletorni Seltsi arveldusarvele
221039292312 Swedbank. Makse selgituses lisada ” Suvepäevad 2013”

Osavõtutasu 15 eur/ inimene
Lapsed alla 12 aasta 5 euri

Osavõtutasu sisaldab :

Veetransport Viinistu- Mohni- Viinistu
Majutus
Ekskursioon
Kehakinnitust
Grill

Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas muudatusi.

2012 aasta kalender Muinsuskaitse all olevatest Eesti tuletornidest

2012KALENDER tuletornid esikaas 2 300x214 1Ilmunud on Rannarahva Muuseumi 2012 aasta kalender, mis seekord juhib tähelepanu Eesti muinsuskaitse all olevatele tuletornidele.

Linnusevaremed, mõisakompleksid ja ajaloolised kirikud – neid oskab kindlasti igaüks kultuuriväärtuseks pidada. Kuid tuletornid? Kas on ka need vanad ehitised on osa meie rahvuslikust rikkusest? Laias maailmas on seda nii mõistma hakatud ja eraldi turismiharuna on välja kujunenud isegi tuletorniturism.

Eestil on küll pikk rannajoon, kuid ranna- ja merekultuuri osas napib ajaloolist mälu. Eestimaad  on juba pikemat aega püütud taas näoga mere poole pöörata ja selle protsessi osa on ka vanade tuletornide väärtustamine – ehitiste, mis on riigi ja rahva merendusliku identiteedi olulised kandjad. On ju tuletorn meresõiduajaloo mälestusmärk ajast, mil silmapiiril plinkivate tulede järgi orienteerumine oli ainus võimalus pimeduses õiget teed leida.  Need suured ehitised on pikki aastakümneid ja sajandeid eriti karmides tingimustes, tuuli ja torme trotsides kindlalt oma postil seisnud ja  kahtlemata ka loendamatuid inimelusid päästnud. Ajahammas teeb aga halastamatult oma tööd, murendades müüre ja hävitades metallkonstruktsiooone.

Tuletorne on Eestis muidugi tunduvalt rohkem, kui selles kalendris näha saab ja igaühel neist on kahtlemata oluline osa meie meresõiduajaloos. Siiski on praeguse seisuga kuusteist tuletorni erilise kaitse alla võetud.  Miks just need on teiste seast esile tõstetud?  Põhjusi on mitmeid. Kõpu tuletorni puhul on selleks ta auväärne iga ja tähtis ajalooline roll hansakaubanduses. 19. sajandi lõpukümnenditel Prantsusmaalt tellitud tuletornid (Ristna, Tahkuna, Ruhnu) paistavad silma uudse tehnilise lahenduse või  materjali poolest.  Kodanikualgatuse korras püstitatud Käsmu tuletornil on suur kultuurilooline väärtus ja unikaalne koht meie merehariduse ajaloos. Kultuuriväärtuslike objektide nimekirja võtmine iseeenesest muidugi tuletornile mingit kaitset ei paku, kuid see annab ikkagi lootust, et tuletornil on kultuuripärandina oma koht ka meie homses päevas.

Rannarahva Muuseum püüab oma tuletornikalendriga neile väärikatele vanadele meremärkidele tähelepanu juhtida. Kalendris on kasutatud Kaido Haageni fotosid ja nende alusel on kunstnik Anneliis Aunapuu kokku pannud üsnagi pilkupüüdva kompositsiooni. Ehk paneb suurejooneliste merevaadetega ja imekaunite detailidega trükis märkama ja armastama ka vanu väärikaid meremärke. On ju kalender selline trükis, mis seisab kogu aasta perekonna silme ees ja Rannarahva Muuseum loodab selle abil natuke meie ajaloolist merenduslikku identiteeti tugevdada.

Allikas: Rannarahvamuuseum

P.S Kalendrit on võimalik osta ka ETS juhatuse esimehe Ego Rieneri käest, aadressiga Lume 9 Tallinn, tel 50 43 885

Manilaid-Sorgu tuletornirännak – kannatus kandis vilja

Vaatamata laupäeva hommikusele kehvale ja üldsegi mitte paljulubavale ilmale oli meil lõpuks pühapäevaks kõik juba väga paljulubav. Kahjuks jäi meid siiski Sorgu saarele sõitva paadi jaoks järgi ainult 5 inimest, kuid see eest ilmataat õnnistas meid veel suvise sooja ilmaga, vaikse mere ja peegelsileda veega.

Pühapäeva hommikust õnnestus meil kella 9-st alustada paadisõitu Sorgu suunas ja kella 13-ks olid õnnelikud Sorgu huvilised tagasi mandril.

Siia ka teile üks väike pildimosaiik, mis pandud kokku laupäeva õhtusest Manilaiust ja pühapäevasest Sorgust.

Tark ei torma!

Järgmiste tuletornideni!

Manilaid Sorgu

Maris ja Priit.

Sorgu- Manilaiu trip

Tuletan meelde, et augustisse on planeeritud Sorgule ja Manilaiule minek. Kuupäev 20.-21.august.

Palun anda mulle hiljemalt 11.augustiks teada kes on kindel tulija ja kui on ka teada kus majas soovitakse ööbida, siis palun ka see täpsustada.

Võite ka julgelt helistada, gsm 521 4114.

Ööbimise hinnad jäävad vahemikku 17 – 35 EUR koos hommiku ja õhtusöögiga. Hipiurg 12 EUR, uneurg, jahimaja, paadimaja 20 EUR inimene. Eurourg 25 EUR inimene. Oleme ise oma perega planeerinud olla saunamajas kuhu mahub veel paar inimest. Hinnale lisandub õhtusöök. http://www.manilaid.ee/

Pilet Manijale 1,60 üks suund. Sorgule paadi hind 8 EUR.

Hetkel isegi tundub, et meil on huvilisi kahe paadi jagu J Sellega peab ka kahjuks arvestama, et äikese ja väga tugeva tuule korral, üle 10 m/s meil ei õnnestugi Sorgule pääseda. Loodame siis aga ilusat ilma ja paadisõidu kõlbulikku tuult J ja õnneks on meil kaks päeva, mille jooksul saab Sorgul käia.

Kui kellegil on lisaküsimusi, andke julgelt teada

8- 10 juuli Kihnu Merepidu 2011

Mere pidu logo2011Kihnu tuletorn on külastajatele tasuta avatud 8. juulil. Lisainformatsioon: kultuuriruum.ee

16. juuli Tallinna merepäevade raames avatud Tallinna ülemine ja alumine tuletorn

merepaevad logoVeeteede Amet koostöös Eesti Tuletorni Seltsiga avab merepäevade ajal 16. juulil Tallinna ülemise ja alumise tuletorni ajavahemikus 18.00 – 21.00.

Tallinna ülemine tuletorn asub Pae tn 16. Vt. asukohta: Tallinna sihi ülemine tuletorn

Tallinna alumine tuletorn asub Valge tn 3, KUMU kõrval. Vt. asukohta: Tallinna sihi alumine tuletorn

Vaata ka: tallinnamerepaevad.ee

Lasteprogramm Arhitektuurimuuseumis

Laupäeval, 28. mail kell 12.00 ja kell 14.00 ning kolmapäeval, 1. juunil kell 14.00 ja 16.00 toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis tuletornide näituse lasteprogramm.

Räägitakse tuletornide ajaloost, nende otstarbest, tutvustatakse Eesti tuletorne ja lahendatakse põnevaid ülesandeid! Osalemine näituse piletiga. Lisainfo: arhitektuurimuuseum.ee

Suurupi tuletornipäev

Laupäeval, 4. juunil algusega kell 12.00 toimub Suurupi ülemise tuletorni juures tuletornipäev. Oodatud kõik huvilised!

Vt kava: Kava