Kõpu tuletorn

AVATUD

Nav. märgi number

668

Nav. märgi nimi

Kõpu tuletorn

Liik

Tuletorn

Lühikirjeldus

Rõdu ja punase laternaruumiga valge neljatahuline tugipiilaritega kivitorn

Nav. märgina kasutusel

Jah

Avatud külastajatele

Jah

Regioon

Hiiu- ja Läänemaa

Asukoht

Mägipe, 92233 Hiiu maakond

Koordinaadid

58.9159809, 22.197068

Tule põlemisrežiim

Põleb pimedal ajal

Ehitusaasta

1649

Tule karakteristik

Fl W 10s

Tule nähtavuskaugus

26 miili

Tule kõrgus aluspinnast

37.7 m

Tule kõrgus merepinnast

103.6 m

Avatud 1. maist kuni 15. septembrini iga päev kell 10.00-20.00, muul ajal kokkuleppel.

Kontakttelefon: +372 504 2378; +372 469 3474
E-post: kopu.tuletorn@mail.ee
Aadress Mägipe küla, Kõrgessaare vald, Hiiu maakond

KÕPU TULETORNI VIRTUAALTUUR

Kõpu tuletorn on Kõrgessaare valla kõige tuntum vaatamisväärsus, võiks öelda, et lausa sümbol. Vaidlusi on olnud torni valmimisaastatega. Teada on, et juba 1490. aastatel nõudis Hansa Liit tulemärgi püstitamist. Algus tehti 1504. a ja vaheaegadega jätkus ehitus kuni 1540. aasatni.

Üle saja aasta oli märgiks ainult 20 m kõrgune paak ilma tuleta, mis kaugele merre paistis. 1649. a hakati põletama puid paagi platvormil. Selleks kulus aastas üle 1000 sülla puid, mida kohalikud talupojad pidid kohale tooma. Kuus meest olid kogu aeg ametis tule hoidmisega. 1810. a allus torn kroonule, siis raiuti torni sisse trepp, ehitati ülemisse ossa 2 ruumi ja lampide ruum.

Tule tegemiseks on põletatud õli, hiljem petrooleumi ja atsetüleeni. 20. sajandi alguses osteti Pariisist laternaruum. Seoses Kõpu tuletorni 450. aastapäevaga otsustati teha remont, kuid karuteene osutas õlivärv – värvi alla kogunes niiskus ja leidis väljapääsu alles siis, kui krohv alla varises. Aastatel 1989-90 valati tornile ümber tugev raudbetoonist särk, mis hoiaks ära edaspidise torni kokkuvarisemise.

Kõpu poolsaar tuletorniga 1757. aasta merekaardil.
Kõpu poolsaar tuletorniga 1757. aasta merekaardil.

Hiiumaa sümbolobjektina tuntud Kõpu (Dagerort) tuletorn asub Hiiumaal Kõpu poolsaare keskel kõrgendikul. Pärast kompassi kasutusele võtmist purjetasid kaubalaevad alates 14. sajandist juba üle Läänemere otse Tallinna poole. Kõpu poolsaare metsaga kaetud kõrgendik Hiiumaal oli esimene tähis, mida läänest saabunud meremehed pidid silmapiiril märkama. Oli väga oluline see poolsaar ära tunda, et just siis õige sõidukurss võtta. Kõpu pool- saare ümbruse veed olid oma ohtlikkuse ja salakavaluse poolest tuntud ning laevamehi varitsev Hiiu madal (Suurrahu ehk Nekmansgrundina, rahvasuus tuntud kui Näkman ja Näkimadalad) oli meie randade esimese tuletorni ehitamise üks peamisi põhjusi.

Esimesed Hansa Liidu nõudmised paagi püstitamiseks Kõpu poolsaarele on teada juba 1490. aastatest. Paagi ehk päevamärgi ehitamise Kõpu pool- saarele algatas Tallinna raad. Ehitist hakati laduma 1514 aastal ning see kestis vaheaegadega 1538. aastani, kerkides aina kõrgemaks. 

Kõpu tuletorn u 1930. Jaan Vali kogu.
Kõpu tuletorn u 1930. Jaan Vali kogu.

17. sajandil oli Rootsi kuningriik huvitatud oma meretaguste provintsidega sidemete pidamiseks mereteede tähistamisest tuletornidega, mistõttu kohan- datigi Kõpu paak tuletorniks 1649. aastal. Väljapoole ehitati puittrepp, tasan- dati tuleplatvorm, paigaldati metallrest tule alla ja vints küttematerjali üles- vinnamiseks. Esimesele ülevaatajale ehitati tuletorni juurde väike palkidest maja. 1688. aasta Hiiumaa revisjoniaktis on kirjeldatud, et Kõpu tuletorn oli neljakandiline, 20 sülla kõrgune ning tugevdatud nelja kontraforsiga, varustatud raudredeliga ja üleval platvormil asus põletusrest.

Kui alates 1649. aastast oli torn olnud eravalduses ning selle majandamist korraldasid üksteise järel nii De la Gardie’d, Stenbockid kui ka Ungern- Sternbergid , siis 1805. aastal Kõpu tuletorn riigistati ning ette võeti suuremad ümberehitused. Edelapoolsesse kontraforssi raiuti sisse trepp, torni ülemise osa kehandisse raiuti üksteise kohale kaks ruumi ja üles ehitati klaasitud 12-tahuline laternaruum, kuhu paigaldati kolmes suunas kokku 25 õlilampi messingust reflektoritega.

Kõpu tuletornivahi elamu joonis 1858. Eesti Meremuuseumi kogu.
Kõpu tuletornivahi elamu joonis 1858. Eesti Meremuuseumi kogu.

1845. aastal lammutati torni ülaosa 14 arssina ulatuses maha ja ehitati uuesti üles. 1860. aastal paigaldati tuletorni pöörlev I järgu dioptriline valgusseade, mille püsiv tuli vaheldus minuti järel ereda tuleplingiga. 1883. aastal valmis elumaja, kuhu seati üles ka telegraaf.

1902. aastal paigaldati tuletorni uus Pariisi maailmanäituselt hangitud pöörlev dioptriline aparaat, mis valgustas petrooleumi hõõgsukklambiga. Kella- mehhanismiga raske optiline seade pöörles elavhõbeda vannis ja näitas tuld 21 meremiili kaugusele. Esimeses maailmasõjas sai tuletorni kehand veidi kannatada, kuid taastati peagi. 1933. aastal parandati ja ankurdati tuletorni väljavajunud seinu ning tehti krohviparandusi. 

II maailmasõjas 1941. aastal purustati tuletorni valgusti ja laternaruumi klaasid. Pommitabamuse sai ka ülevaataja elamu, kus asus ilmselt raadio- majakas.

Aastail 1988–1990 viidi Kõpu tuletornis läbi põhjalikud restaureerimistööd, mille käigus ümbritseti massiivne kehand varingute vältimiseks raudbetoonist koorikuga, kuna varasematel aastatel olid toimunud ehitise vanuse ja müüritise nõrga sideaine tõttu suuremad väliskatte varingud.

Tänaseks eravalduses teenindushoonetest on säilinud 19. sajandil teisel poolel ehitatud teenijate elamu, saun ja kütuseait ning peale Teist maailmasõda ehitatud generaatorihoone, töökoda ja kelder. Kogu tule- tornikompleks on kultuurimälestisena riikliku kaitse all ja Kõpu tuletorn kuulub ka The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) koostatud 100 tuletorni-arhitektuurimälestise nimekirja.

Üldjoontes 1845. aasta ilme säilitanud Kõpu majakas on maailma vanimaid katkematult töötanud navigatsioonimärke ja Põhja-Euroopa vanim tuletorn.